אודות הצוות שלנו תחומי התמחות חדשות ומאמרים Focus - ידיעון משפטי למען קהילה צור קשר קריירה
חדשות
פרסומים ומאמרים
חברת החשמל חויבה לפצות את חברת הבניה קדומים, המיוצגת ע"י עו"ד אורן טננבוים וענת שעיו-מלר ממשרדנו, בגין מצג שוא רשלני
מאי 2009
התובעת, קדומים 3000 חברה לבניה בע"מ, היא חברה יזמית אשר יזמה את הקמתה של שכונת "מעלה הזיתים" בהר הזיתים בירושלים. במסגרת הקמת השכונה נבנו ואוכלסו, עובר להגשת התביעה, כחמישים יחידות דיור.

התובעת, אשר יוצגה על ידי עוה"ד אורן טננבוים וענת שעיו-מלר ממשרדנו, טענה במסגרת כתב התביעה מטעמה, כי בשל מעשיה ומחדליה של חברת החשמל, נאלצה היא לספק חשמל, על חשבונה, לדירות התושבים אשר אכלסו את השכונה.

בתביעתה טענה קדומים, כי משך 22 חודשים (עד חודש ינואר 2005) נאלצה לספק חשמל, על חשבונה, לתושבי השכונה, באמצעות גנרטור פרטי שהפעילה, וזאת משום שחברת החשמל לא חיברה את השכונה לרשת החשמל הישראלית חרף התחייבותה לעשות כן עד לחודשים מאי-יוני 2003 וחרף החלטות מדינה אשר הורו לה לפעול לחיבור השכונה לרשת החשמל הישראלית.

חברת החשמל כפרה בטענות וטענה, בין היתר, כי קדומים סירבה להצעתה בדבר פתרון חלופי, וזאת עוד בשנת 2001.

בית המשפט, כבוד השופט חגי ברנר, קיבל את תביעת התובעת ברובה המכריע. בין היתר נפסק, כי:

"אני סבור כי המידע שמסרה חברת החשמל בדבר חיבורה הצפוי של השכונה לרשת החשמל היה מידע רשלני... אם נבחן בקפידה את כל האירועים שלטענתה של חברת החשמל עיכבו את ביצוע העבודה, נגלה כי, הלכה למעשה, מרביתם לא הצדיקו כל עיכוב בעבודה, ואם הצדיקו, הרי שהיה מדובר בעיכוב ידוע מראש".

לפיכך, לאחר ניתוח מפורט של עדויות הצדדים והראיות, קבע כבוד השופט ברנר כי "חברת החשמל הציגה מצג שווא רשלני בפני קדומים בנוגע למועד בו תחובר השכונה לרשת החשמל שלה, ובכך גרמה לה נזק כספי בסך של 582,521 ₪ נכון למועד הגשת התביעה. בנוסף, היא הפרה חובה חקוקה כלפי קדומים בכך שלא דאגה במועד מוקדם יותר לפתרון חלופי שיאפשר אספקת חשמל לשכונה שלא באמצעות הגנרטור שהפעילה קדומים. מחדלה זה של חברת החשמל הביא להתעשרותה שלא כדין על חשבונה של קדומים".

בנוסף, חייב בית המשפט את חברת החשמל בתשלום הוצאות משפט בסך של 18,000 ₪ וכן בתשלום סך של 40,000 ₪ (בתוספת מע"מ) כשכ"ט עו"ד, אשר יש בו לשקף את המאמץ המיוחד לו נדרשה קדומים.
[ת.א. 41728/05 (שלום ת"א) קדומים 3000 חברה לבניה בע"מ נ' חברת החשמל לישראל בע"מ]
בחזרה לרשימה
עברית  |  English
בית רובינשטיין, רחוב לינקולן 20, תל אביב 6713412 | טלפון: 03-5614777 פקס: 03-5614776 פיתוח תוכנה - iMoon